Jako oszczędzać?

W dobie rosnących rachunków, wiele osób zadaje sobie pytanie – jak oszczędzać? Odpowiedź wydaje się prosta, a w zasadzie setki odpowiedzi. Gdybyśmy tylko przejrzeli porady w internecie, znajdziemy ogrom rad, ułatwień, sugestii jak wykorzystywać odpadki i resztki, jak zarządzać domowym budżetem, jakie nabyć nawyki by płacić niższe rachunki jak i nawet tysiące pomysłów na tanie w wykonaniu dania.

Sposób na oszczędzanie i uniknięcie zadłużenia

Zatem zastanówmy się nad swoimi nawykami. Czy wyłączasz telewizor przed snem, a może zasypiasz przy włączonym telewizorze po czym wyłączasz go dopiero gdy się przebudzisz? Samo skorzystanie z opcji, którą oferują nam telewizory, może sprawić, że w skali roku w Twojej kieszeni znajdzie się więcej pieniędzy. Korzystaj z opcji ustawiania telewizora na czas po odliczeniu którego ma się wyłączysz – na pewno zdążysz zasnąć. Podczas mycia zębów zakręć na chwilę wodę, niech nie leci prosto do odpływu. Postępuj tak samo w czasie, kiedy namydlasz swoje ciało pod prysznicem oraz kiedy myjesz włosy szamponem.

Jeśli chodzi o zakupy – korzystaj z promocji. Wymaga to pewnego zorganizowania, ale jeśli raz wejdziesz w ten cykl, wystarczy go kontynuować. Mianowicie pod koniec lata, kupuj na promocjach letnie ciuchy, które będziesz mieć na przyszłe lato. Pod koniec zimy kupuj zimowe ciuchy, swetry, które założysz jak tylko zrobi się chłodniej po nadchodzącym lecie. W ten sposób możesz zaoszczędzić bardzo wiele, ponieważ przeceny sięgają nieraz nawet i 70-90% pierwotnej ceny. Na zakupach spożywczych, zaglądaj na półki na których znajdziesz żywność na dacie. Warto być ostrożnym by nie kupić czegoś, co może Ci zaszkodzić, jednak markety muszą przestrzegać pewnych norm, więc nie musisz obawiać się, że kupujesz jedzenie niezdatne do spożycia. Produkty na przecenach są po prostu bliskie osiągnięcia daty swojej ważności i z tego powodu są sprzedawane taniej, by była większa szansa na ich sprzedaż. W czasach, gdy popularne stają się ruchy eko i zero waste, staje się to coraz większą normą. Dodatkowo – nie chodź na zakupy, kiedy męczy Cię głód! To udowodnione badaniami, że głodne osoby kupują więcej.

Sposobów na oszczędzanie jest wyjątkowo dużo. Chodzisz na siłownię tylko po to, by pochodzić na bieżni? Zrezygnuj z karnetu i przejdź się z przyjaciółką do parku. Przynosisz ze sklepu reklamówki? Użyj ich jako worków na śmieci. Dobrym rozwiązaniem jest noszenie ze sobą szmacianej torby, dzięki której nie przykładasz się do kupna foliówek. Jednocześnie pomagasz w walce z zanieczyszczaniem planety, jak i oszczędzasz za nie pieniądze przy każdych zakupach. Lubisz grać w gry? Poluj na przeceny na platformach przeznaczonych grom, na pewno uda Ci się kupić taniej niż pudełkowe wersje. Oszczędzać można na absolutnie każdym aspekcie życia. Pamiętajmy jednak, że w życiu potrzebne są też momenty, kiedy damy sobie na wstrzymanie i po prostu pozwolimy sobie na jakąś przyjemność bez zastanawiania się ile moglibyśmy zaoszczędzić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *